Bilcza

Rozmiar tekstu:
Bilcza, tak jak wiele innych wiosek okolic Obrazowa, ma starą metrykę.

Jej początki sięgają tak daleko w przeszłość, że podania o proweniencji nazwy Bilcza mają charakter typowych, dawnych, ludowych legend.

Ongiś, podczas robót drogowych, ziemia bilczowska odsłoniła ludzkie szkielety - zbiorową mogiłę. Lokalna tradycja przypisała znalezisko XIII wiekowi (okres wojen polsko - tatarskich). Wówczas rozegrała się ponoć w tej okolicy bitwa.

Do 1893 r. Bilcza była w rękach prywatnych. Ok. 1640 r. należała do Krzysztofa Bartolona, wywodzącego się ze znanej w Sandomierzu rodziny mieszczańskiej. W 1832 r. nabył ją Jan Gregorowicz (ojciec znanego pisarza Jana Kantego Gregorowicza), pochodzący z wywodzącej się z Rusi, a osiadłej w Warszawie, rodziny kupieckiej. W 1847 r. córka Jana Gregorowicza, Maria, wyszła za mąż za Cypriana Hennela i w ten sposób Bilcza weszła w posiadanie Hennelów, również popularnej, ziemiańskiej rodziny. W 1864 r. w Królestwie Polskim, za sprawą specjalnego ukazu cara, przeprowadzono uwłaszczenie chłopów. W wyniku parcelacji majątku Bilcza uwłaszczono 650 morgów ziemi pańszczyźnianej, a 300 morgów pozostało przy dworze. W 1874 r. Hennelowie sprzedali majątek Ignacemu Pstruszeńskiemu, a sami osiedli wraz z rodziną w Opatowie. Pstruszeński rozparcelował w 1893 r. ziemię dworską, a dwór sprzedał miejscowym chłopom.Do dziś zachował się częściowo ten murowany obiekt, w którym mieszkał znany pisarz Jan Kanty Gregorowicz (często podpisujący się jako Janek z Bielca), który w swych utworach opisywał ziemię obrazowską. Obecnie zajmują go dwie rodziny – Sabatowie i Surowcowie.

W wiosce - malowniczo położonej wśród urodzajnych pól - zachowało się kilka kamiennych figur przydrożnych z XIX i XX w.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
3
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Lidia, Augustyn, Nikodem
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 264 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl