Jugoszów

Rozmiar tekstu:
Dawniej pisano Jugoszew. O jego przeszłości zachowało się niewiele dokumentów. Długosz wspomina, że wioska należała do niejakiego Kielcia herbu Habdank. W 1529 r. właścicielem Bielin (położonych nad Sanem niedaleko Ulanowa) był Jan Jugoszewski herbu Habdank - wywodzący się z Jugoszowa. Jego brat Kielcius był proboszczem w tych samych Bielmach. Z Jugoszowa, mającego wówczas 4 łany kmiece, karczmę i dwa sady, pobierano dziesięciny na rzecz kościoła w Goźlicach. Wtedy też w Jugoszowie był folwark, z którego również pobierano dziesięciny na rzecz Goźlic oraz dziesięciny z pól chlebowych dla kościoła w Bielmach. Wspomniane pola chlebowe sięgały po role zwane Zagorajne.

W świcie poselstwa (które zrobiło wrażenie na całej ówczesnej EuropieXVII w.) kanclerza wielkiego koronnego Jerzego Ossolińskiego do Rzymu byli także sandomierzanie: Jędrzej Rzeczycki, kapelan i proboszcz klimontowski oraz pokojowy Jugoszewski z Jugoszowa.Trzeba tu przypomnieć, iż rodowa siedziba Ossolińskich Ossolin położony jest kilka kilometrów od Jugoszowa. W latach 40. XVIII w. Stanisław Zaręba, sędzia ziemski w powiecie sandomierskim, zapisał wieś sandomierskiemu klasztorowi dominikanów. Do 1760 r. Jugoszów należał do przeoratu św. Marii Magdaleny w Sandomierzu i miał być wtedy przekazany do klasztoru św. Jakuba (w Sandomierzu były wtedy dwa klasztory dominikańskie).

W czasie okupacji hitlerowskiej i podczas frontu 1944/45 Jugoszów, choć nie miał znaczenia strategicznego, został ciężko doświadczony. We wrześniu 1939 r. jugoszowianie (m.in. Feliks i Paweł Borcuchowie) bronili Polski; później byli wywożeni na roboty do Niemiec (m.in. Michalina i Regina Borcuchówny). Najtragiczniejszy dzień podczas okupacji hitlerowskiej przeżył Jugoszów 5 sierpnia 1943 r., kiedy to z niemieckich rąk zginęło 14 osób.Dramat rozegrał się w gospodarstwach Cichoniów i Maciasów (gdzie schroniło się kilku partyzantów), położonych w Jugoszowie - Górach. W czasie trwania przyczółka baranowsko - sandomierskiego działała tu placówka NKWD.

Jugoszów do 1946 r. należał do parafii w Goźlicach. Od erygowania parafii w Świątnikach przeszedł do tej miejscowości. W 1827 r. było w Jugoszowie 21 domów i 126 mieszkańców, w 1890 r. 37 domów i 199 mieszkańców. W 1985 r. Jugoszów zajmował powierzchnię 254 ha (238 ha użytków rolnych), a mieszkało w nim 238 osób.

Jugoszów to typowa wieś rolnicza, z dominacją upraw polowych, kiedyś było tu kilka chmielników. Oddalona przez wiele lat od głównych dróg, zachowała do lat 60. naturalny charakter dawnego, polskiego sioła rzuconego w malowniczy krajobraz z dominującym w pejzażu niskiej zabudowy wiatrakiem. Przez Jugoszów przepływa kilka cieków. Jeden z nich przecina wzdłuż ciąg krawędzi skalnej porośniętej gęstą roślinnością i wydostaje się na powierzchnię w zagajniku zwanym "Pod grabem" w postaci "cudownego źródełka". Krystaliczna woda spływa kaskadami do lokalnej rzeczki. Mieszkańcy Jugoszowa cenią sobie to źródełko ze względu na walory smakowe i właściwości lecznicze pochodzącej zeń wody - od dawna stosowanej do przemywania oczu.Woda jest nie tylko bardzo czysta, smaczna, ale ma również dobrą kwasowość 6,5 - 8,5, optymalną zawartość żelaza (0,03-0,02), całkowicie pozbawiona azotynów, ze śladową obecnością amoniaku i azotanów (2,1 - 4,0 - dopuszczalna norma wynosi 10), posiada "pierwiastek życia" czyli magnez (21,9 - 31,4). Laboratorium goczałkowickie, które na wniosek Piotra Dziurosza z Kleczanowa badało wodę, wydało taką oto opinię: "W dotychczasowej praktyce nie spotkaliśmy się z wodą o tak wysokiej jakości i tak dobrych parametrach". Jugoszów mógłby stać się nawet lokalnym uzdrowiskiem. Wybudowana w latach 60. (dzięki aktywności m.in. Pawła Borcucha, Józefa Mazura, Stefana Osucha i ówczesnego sołtysa Gabriela Szemraja) szkoła tzw. "Tysiąclatka" jest dzisiaj zbyt obszerna jak na potrzeby oświatowe miejscowego środowiska i część jej pomieszczeń mogłaby zostać wykorzystana - szczególnie w sezonie wakacyjnym - jako baza noclegowa. Wieś ta ma tym samym szanse do rozwoju agroturyzmu.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
7
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Dorota, Konrad, Kajetan
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 428 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl