Komorna

Rozmiar tekstu:
Malowniczo położona wieś między Rożkami a Kleczanowem. Od głównej szosy Sandomierz-Opatów prowadzi do wsi brukowana droga, wiodąca fragmentami wąwozem lessowym. Za wsią przechodzi ona w polny gościniec prowadzący pięknym jarem w stronę Kleczanowa (atrakcyjny, pieszy szlak turystyczny). Znaleziska archeologiczne wskazują, że już w okresie neolitu gospodarzył w tej okolicy człowiek.

Niestety, skąpe są informacje o przeszłości tej miejscowości. Wiadomo, że na przełomie XVIII i XIX w. należała do rodziny Ślubicz-Załęskich. W międzywojennej Polsce w miejscowym dworze gospodarowali Bukowińscy. Pozostał po nich mocno przebudowany (użytkowany przez szkołę) dwór oraz resztki podworskiego parku. Zespół parkowo-dworski ma wyjątkowo ładne położenie na lessowym cyplu wyżynnym. Opodal dworku stoi kamienna figura Matki Boskiej. Na cokole widnieje napis: "Feliks i Zofia Bukowińscy proszą o modlitwę - 1927 r. Błogosław Matko nasze niwy żyzne, /łąki, lasy, kwiatów kielichy/ i tych co na wsi wiodą żywot cichy /Miłując Boga, pracę i Ojczyznę". Po śmierci Feliksa Bukowińskiego jego żona wyjechała do Warszawy, a majątek oddała w dzierżawę swojemu szwagrowi Chrzanowskiemu, który z dobrymi wynikami prowadził gospodarkę rolną na 150 morgach do 1944r.W rok później majątek rozparcelowano.

W czasie okupacji we dworze znaleźli schronienie wysiedleńcy. Mieszkał tu z rodziną profesor Makowski, prowadząc tajne nauczanie, gdy jego synowie działali w Armii Krajowej. Po wojnie jeden z młodych Makowskich Aleksander wyjechał do USA, drugi zaś - Albin został dyrektorem cukrowni w Sokołowie Podlaskim. W Komorne] na uwagę zasługują również przydrożne kapliczki. Jedna z nich stoi przy szosie. Jest to kamienna, słupowa forma z kapliczką arkadowo otwartą na zwieńczeniu. Datowana na 1810r.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
7
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Dorota, Konrad, Kajetan
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 392 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl