Święcica

Rozmiar tekstu:
W okolicach Święcicy człowiek mieszkał już kilka tysięcy lat temu.

Świadczą o tym zachowane do dzisiaj ziemne kurhany.

We wsi tej zachowały się również pozostałości zespołu dworskiego, ongiś należącego do ziemiańskiej rodziny Bukowińskich.

Do naszych czasów przetrwał dwór murowany z połowy XIX w. (mocno przebudowany) oraz, z tego samego okresu, spichlerz, położony w starym parku krajobrazowym.

Na rysunku Mirosława Polańskiego frontowa ściana /w formie portyku/ spichlerza, wzniesionego w 1873 r., nawiązuje swobodnie do stylu renesansowego.

Święcica to bardzo wiekowa wieś. Nazwa jej pochodzi od staropolskiej nazwy osobowej Świec, Święca. Była folwarkiem rycerskim. Przez wiele stuleci należała do starego rodu Święcickich herbu Jastrzębiec, z którego najstarszym był Moszczuj, kasztelan sandomierski żyjący u zarania państwowości polskiej. W XV w. wieś była własnością Gutha herbu Rawa, zaś w 1578 r Wolskiej i Bystrowskiego.

Na przełomie XVII i XIX w. Święcica należała do Feliksa Ślubicz - Załęckiego, podpułkownika Wojska Polskiego, kawalera Virtuti Militari i Legii Honorowej, uczestnika kampanii napoleońskiej.

W 1805 r. wieś ta weszła w posiadanie Franciszka Chomętowskiego, do którego należał już Usarzów. Właściciel ten był znanym wówczas w Sandomierskiem działaczem politycznym; posłem na Sejm w 1830 r. Jego syn, Władysław, to znany i popularny w połowie ubiegłego wieku pisarz. Kolejny posiadacz Święcicy /w 1822 r./ zapisany został jako baron Wincenty Laskiewicz.

W drugiej połowie XIX w. Święcica dostaje się w ręce Bukowińskich również znanego rodu ziemiańskiego, który postawił tu nowy dwór oraz zabudowania gospodarcze - w tym również zachowany do dzisiaj spichlerz.

W 1871 r. w Święcicy urodził się Władysław Bukowiński /syn Cypriana i Emilii z Lipińskich/ używający pseudonimu artystycznego "Selim", wybitna osobowość twórcza II połowy XIX wieku - poeta, krytyk literacki, teatralny, dziennikarz, wydawca. Zasłynął przede wszystkim jako założycieli wydawca "Sfinksa", miesięcznika literacko - artystycznego. Zmarł w 1927 r.

Ostatnim prywatnym właścicielem części dóbr święcickich była rodzina Wróblów, która prowadziła duże gospodarstwo - zabudowania przylegały do obecnej siedziby Zakładu Usług Technicznych. Wróblowie zmuszeni zostali jednak do wyjazdu. Jako zamożni gospodarze uchodzili bowiem za kułaków i byli nękani przez lokalne władze państwowe. Wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych; przebywają tam do dzisiaj.

Po wojnie Święcica przechodziła różne koleje losu. Dwór Bukowińskich został uspołeczniony i pełnił różne funkcje.

Na dawnym dworskim terenie wyrosły zakłady, które przez wiele lat dawały zatrudnienie ludziom z tej okolicy.

Opracowane przez: Józef Myjak, PAIR Sandomierz 2007

 
7
sierpnia 2020 Imieniny obchodzą:
Dorota, Konrad, Kajetan
Interaktywny przewodnik Interaktywny przewodnikWirtualna wycieczkaPytania do wójtaDruki do pobraniaTwój dzielnicowyInformator SMSGeo System

Gościmy

Odwiedza nas 425 gości oraz 0 użytkowników.

11.gifamazonki.pngepuap1.pngesw.giflogo_fazka.jpglogo_lgd.jpgos.jpgsisms.jpgwrota-logo-big.jpg

Urząd Gminy Obrazów

27-641 Obrazów, Obrazów 84

Pokaż na mapie

 

Godziny urzędowania

poniedziałek - piatek: 7.30 - 15.30

 

 

Kontakt:

tel. (15) 836 51 62

fax. (15) 836 55 51

sekretariat@obrazow.pl